מכתב פתוח לבתי: כך תזהי שהגבר שהתאהבת בו עלול להרוג אותך

לפני כמה ימים התעוררת בבוקר עם חיוך. אמרת שחלמת את החלום הכי טוב שאי פעם היה לך. מיהרת לכתוב אותו כדי לא לשכוח. תתני רק רמז? ביקשתי. ״זה קשור לבנים״, חייכת שוב ונעלמת בחדר.

את מוקפת בנים שתמיד גרמו לך לחייך. אבא שלך, המסור והרך, אומר לך מרגע שנולדת שאת המתנה שלו. הסבים שלך מסתכלים לך עמוק בעיניים, מקשיבים בריכוז. הדודים שלך לא עומדים בפנייך. בני הדודים שלך מתוקים כמו אחים, מה הפלא שאת חולמת על בנים וקמה מחייכת?

לפני יומיים סיפרתי לך שיש גברים שהורגים את האישה שלהם. העיניים שלך נפערו בתדהמה. מיד חשתי אשמה. למה אני ממהרת לסדוק לך את התמימות? מכווצת אותך מפני פחד נוסף שלא עלה על דעתך לפחוד? רק בת אחת עשרה.

אבל האם מותר לי בכלל לחכות?

מה אם, כשתתאהבי, תהיי בגיל שבו לא תסכימי לדבר איתי על הכל? מה אם תהיי נבוכה? מורדת? או בדיוק בנקודת הזמן הזאת שבה תהיי חייבת להבין מי את במנותק ממני? או מה אם תהיי בגיל שכולן כבר התחתנו ונדמה לך שנשארת מאחור?

אז אני כותבת לך עכשיו.  מעדיפה להקדים ולא לאחר. ושהרשימה הזאת תישאר איתך, ילדה. גם בזמנים אחרים מאלו. עם בנים אחרים מאלו. לכל מקרה שלא יהיה. לך ולחברותייך ויום אחד לבנותייך, ולכל מי שתפגשי ותחליפי איתה מילה מדאיגה, אפילו במקרה, אפילו ברחוב.

1.

את לא חייבת גבר. את טובה ושלמה בפני עצמך. את יכולה לנהל חיים מלאים גם לבד. גם עם אישה. גם להביא ילדים. אנחנו תמיד נתמוך ונעזור לך. ותמיד נהיה גאים בך מאוד.

2.

ועדיין כיף להתאהב. הכי כיף בעולם להתאהב. אבל אין אהבות מהאגדות, ילדה. והאהוב שלך לא צריך לנשק את האוויר שעליו את דורכת. זה אפילו מסוכן. כי מי שאוהב אהבה מוטרפת עלול לעשות עוד דברים מוטרפים. לכי משם בזהירות. מספיק נשים כבר נפלו בפח הזה. את לא צריכה לבדוק אם אני צודקת.

3.

הוא משתגע כשמסתכלים עלייך ברחוב? מקנא כשאת מסתכלת? מסתמסת? מדברת עם חברות בחדר השני? לכי משם בזהירות. עוד תאהבי ויאהבו אותך גברים רבים שיודעים לקנא בלי להשתגע.

4.

הוא מספר לך שהחברה הקודמת שלו בגדה בו ועכשיו את צריכה להוכיח לו שוב ושוב שהוא ראוי לאמון שלך? לכי משם בזהירות. מי שהופך את החיים שלך למבחן אינסופי ימצא בקלות תירוצים לתת לך ציון נכשל.

5.

הוא אומר שהמצב רוח הרע שלו זה בגללך? הכישלון בלימודים? בעבודה? בדיאטה? בכסף? לכי משם בזהירות. עוד רגע תהיי אשמה גם בכך שהוא נאלץ לפגוע בך.

6.

גילית שהוא חיטט לך בטלפון בלי רשותך? באינסטה? במייל? ביקש ממך סיסמאות? ביקש שתמחקי תמונה שהעלית? לכי משם בזהירות. מי שלא יכול לסבול שיש לך חיים פרטיים, עלול לא לסבול שיש לך חיים בכלל.

7.

הוא אומר לך מה ללבוש? איך להתאפר? אם להתקעקע? לכי משם בזהירות. מי שחושב שהגוף שלך שייך לו עלול להשתולל כשתרצי לקחת את הגוף שלך למקום אחר.

8.

הוא חייב לבוא איתך לחברות, לידידים, אפילו אלינו? לכי משם בזהירות. מי שנלחץ כשאת מתרחקת ממנו לכמה שעות לא יתן לך ללכת ממנו כשתרצי גם ליותר מכמה שעות, או לתמיד.

9.

הוא אומר שהוא יהרוג את עצמו אם תלכי? זו לא אמירה רומנטית. לכי משם בזהירות. מי שמדבר על להרוג עלול להרוג.

10.

יש לו התפרצויות זעם משטויות? מצבי הרוח שלו מתהפכים באופן קיצוני? לכי משם בזהירות. מי שמתהפך ברגע על כלום עלול להתהפך ברגע עלייך.

11.

את לא אמורה לפחד ממנו. משום דבר. בשום מצב. אף פעם. אף פעם. אני מזכירה לך את סעיף 1. לכי משם בזהירות.

12.

את מפחדת לספר לחברות על הזוגיות שלך. הן מפחדות לספר לך על שלהן? לכו משם בזהירות. עזרו זו לזו. תמיד עזרו זו לזו.

13.

את רוצה ללכת? תהיי זהירה. לעולם אל תלכי ממנו לבד. תקראי לי. לאבא שלך. תפני למשרד הרווחה בעיר שבה את גרה. מסוכן להיפרד לבד מגבר מסוכן. מסוכן לחיים שלך. לא משנה איפה את, בת כמה את, לא משנה בני כמה אנחנו. את לא צריכה לספר לנו כלום. נבוא בכל מצב ולכל מקום בעולם לקחת אותך חזרה.